ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

שוק הגרעינים - עדכון קצר

16/05/2017

שבוע המסחר נפתח אתמול במגמת ירידה בגרעינים לאחר מזג אוויר טוב במהלך סוף השבוע ותחזית יחסית נוחה בטווח הקרוב. חוזי מאי ירדו מהמסכים ביום שישי וחוזי הספוט החדשים (יולי) עשו התאמות כלפי מטה. בדו"ח ה-USDA ביום רביעי האחרון לא היו הפתעות מרעישות. צמצום מסוים במלאי הקיים קיבל איזון בדמות הערכת מלאים גדולים יותר בשנה הבאה. השוק מרוכז רובו ככולו במזג האוויר בשבועות הקרובים, וכל שינוי בכיוון הזה יגרום לתנודתיות מהסוג שחווינו בתחילת החודש. בינתיים עושה רושם שלתירס והסויה נוח ברמות המחירים בהן הם מדשדשים מזה חודשיים והחיטה שוב מחפשת לבחון את התחתית.

 

מחיר חבית הנפט שירד בשבוע שעבר לשפל השנתי שלו באזור 45 דולר לחבית, ביצע פניית פרסה בימים האחרונים וכבר עבר את רמת ה-49 דולר לחבית, לאור העובדה שחברי אופ"ק צפויים להכריז על המשך התוכנית לצמצום התפוקה בסוף החודש. אתמול התבשרנו שרוסיה וסעודיה סוללות את הדרך להחלטה. מדדי המניות המובילים בארה"ב ממשיכים את המומנטום החיובי מאז בחירת טראמפ, כאשר מדד הנסדא"ק מצוי בשיא כל הזמנים. הדולר נחלש בשבוע האחרון מול סל המטבעות העולמי, לאחר ההחלטה להשאיר את הריבית בארה"ב על כנה.

 

התירס נסחר הבוקר ברמה בה נסחר בשבוע שעבר ובה התחיל את חודש מאי, באזור 366 סנט לבושל. הפתעה נרשמה אתמול אחר הצהריים, כאשר בעדכון השבועי של ה-USDA הוערך כי 71% מהכמות המתוכננת של התירס כבר נזרעה השנה וזאת בהתאם לממוצע הרב-שנתי. ז"א בשבוע אחד של מזג אוויר טוב הצליחו החקלאים האמריקאים להדביק פיגור די גדול. גשמים בסוף שבוע הקרוב צפויים שוב לעכב את הזריעה, אך קצב הזריעה צפוי להישאר קרוב לממוצע הרב-שנתי. היצוא מארה"ב ממשיך להיות מרשים עם 1.4 מיליון טוב בשבוע שעבר וקרוב ל-41 מיליון טון מתחילת השנה, לעומת 26 מיליון בתקופה המקבילה אשתקד. התירס ממשיך להיסחר בטווח מסחר צר כשהספקולנטים עדיין בפוזיציית שורט גדולה (הימור על ירידות).

 

לפני שבועיים בדיוק נסחרה החיטה ב-60 סנט יותר ממחירה הבוקר. שלג בתחילת מאי, שכיסה שדות רבים גרם לכיסוי שורטים ולעלייה חדשה שנמחקה כמעט לחלוטין תוך שבועיים, על רקע שיפור במזג האוויר ועדכון של משרד החקלאות האמריקאי שהמלאי העולמי יהיה בשיא כל הזמנים בשנה הקרובה. החיטה, שירדה אתמול בחדות, נסחרת ב-426 סנט בקנזס ו-422 סנט לבושל בשיקגו, פחות מ-10 סנט מהשפל שלהן בסוף אפריל. חקלאים ששדותיהם כוסו בשלג דיווחו על הפשרה ועל חיטה ש"חזרה לעמוד". עם זאת, שלג במאי הוא לא דבר שחוו חקלאים מזה 100 שנה, לכן גם ותיקי החקלאים לא יודעים להעריך עדיין את מידת הנזק. מה שברור הוא שרמת החלבון תהיה ירודה גם לאור הגשמים האחרונים ולראיה, העלייה בפרמיות על חיטת 12.5%. דו"ח האיכויות מאתמול הצביע על 51% מיבול חיטת החורף במצב טוב עד מצוין בשלב זה, ירידה של 2% מהשבוע שעבר. 78% מחיטת האביב כבר נזרעה לעומת ממוצע רב-שנתי של 73% בשלב זה. עד התבהר מצב החיטה, בעוד כחודש, ימשיך השוק לנוע בתנודתיות שבין המלאי הגדול לפרמיית מזג האוויר. נתוני היצוא בחיטה ממשיכים להיות טובים ומעל הממוצע (שילוב של מחיר ודולר נמוך). הספקולנטים צמצמו מעט את פוזיציית השורט, מה שאומר שגופי מסחר ניצלו את העליות למכור או להגן על עצמם בשורט. פוזיציית השורט עדיין גדולה ועומדת על כ-85 אלף חוזים.

 

הסויה נסחרת הבוקר ב-966 סנט לבושל לחוזי יולי. כוספת סויה נסחרת בכ-312 דולר לטון והשמן קצת מעל ל-33 סנט לפאונד. ה-OIL SHARE בשיא של ארבעה חודשים. הדו"ח האחרון של ה-USDA הצביע אף הוא על ביקושים גבוהים וירידה במלאי הנוכחי, אך היבול הדרום אמריקאי והיבול הצפוי בארה"ב ממשיכים לייצר תקרה למחירים. 32% מכמות הזריעה המתכוננת לסויה כבר באדמה. הריאל הברזילאי שוב מתחזק לשיא וגורם לחקלאים המקומיים לעצור קצת מכירות (אמור לחזק את הסויה בארה"ב). מזג האוויר אמור להיות נוח להתקדמות הזריעה גם השבוע. שמן הסויה ושמן הדקל ממשיכים בעליות, כששמן הקנולה לא מצטרף למומנטום בשלב הזה, על אף צפי ליבול קטן מהצפוי בקנדה.

 

לסיכום, הדו"ח של מאי מאחורינו והשוק שב להתרכז במזג האוויר, שלפחות בתחילת השבוע,נוח ובהמשך גשום ועשוי לעכב זריעה, כמו גם להמשיך לפגוע באיכויות החיטה. שוק הגרעינים, לפחות מבחינה טכנית, מצוי במצב מכירת יתר (ירד מהר מדי בזמן קצר), בעיקר בחיטה, וייתכן שנראה תיקון טכני כלפי מעלה כבר בימים הקרובים.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד