ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

שוק הגרעינים - עדכון קצר

10/05/2017

היום (רביעי, 10.5) בשעה 19:00 שעון ישראל יפרסם משרד החקלאות האמריקאי את דו"ח ההיצע והביקוש החודשי, מלאים עולמיים ותחזית ליבול החדש.

 

חודש מאי כהרגלו בקודש מספק תנודתיות רבה. שבוע המסחר ביום שני שעבר (ערב יום העצמאות) נפתח בעליות חדות בגרעינים. החיטה הוסיפה 29 סנט, כמעט הרמה המקסימלית היומית (30 סנט). התירס והסויה זינקו אף הם בחדות. הרקע לעליות החדות היה שלגים באזורי הגידול, דבר מאוד לא אופייני לתקופה זו, והחשש שיבולי החיטה נפגעו, במקביל לעיכוב בזריעת התירס והסויה. בהמשך השבוע שעבר חלו מימושים בעיקר בחיטה, שמחקה, למעשה, את העליות של השבוע שעבר. התירס נסחר ביציבות ולמעשה בחודשיים האחרונים נסחר בטווח מסחר צר של 355 עד 375 סנט לבושל. הסויה מתאוששת מהשפל של תחילת אפריל ושוב חוזרת לרמות של סוף מרץ. מצד אחד, מלאי הגרעינים בשיא, מצד שני, השוק מוסיף "פרמיית מזג אוויר", שכבר עכשיו אנליסטים שחשבו שהיבול החדש יהיה גבוה מההערכות המוקדמות, מבינים שהעיכוב בזריעה לא יאפשר זאת, ככל הנראה.

 

מחיר חבית הנפט ירד בשבוע שעבר לשפל השנתי שלו ,באזור 45 דולר לחבית, דבר שהפעיל לחץ על כלל מחירי הסחורות. חברי אופ"ק צפויים להכריז על המשך התוכנית לצמצום התפוקה בסוף החודש. מדדי המניות המובילים בארה"ב ממשיכים את המומנטום החיובי מאז בחירת טראמפ. מדד הנסדא"ק מצוי בשיא כל הזמנים. הדולר שב ומתחזק לאחר בחירתו של מאקרון לנשיא צרפת.

 

התירס נסחר הבוקר ברמה בה התחיל את חודש מאי, באזור 366 סנט לבושל. 47% מזרעי התירס המתוכננים לעונה זו כבר באדמה, זאת לעומת ממוצע רב-שנתי של 52% בתקופה זו ו-61% בתקופה המקבילה אשתקד. מלאי התירס הגבוהים בארה"ב והיבול החדש מדרום אמריקה יוצרים מגבלת עליית מחירים. מצד שני, התמונה עשויה להשתנות במהירות עם שינויי מזג אוויר, בעיקר לאור העובדה שהספקולנטים עדיין בפוזיציית שורט (הימור על ירידות ) גדולה של כ-80 אלף חוזים.

 

החיטה, כאמור, מתנהלת בתנודתיות גבוהה מתחילת החודש, אותו החלה בשפל של חמישה חודשים, 400 סנט לבושל (קנזס). מתחילת החודש הספיקה החיטה לעלות עד רמת 475 סנט לבושל, והבוקר היא נסחרת ב-437 סנט לבושל. נזקי הסופה של השבוע שעבר עדיין אינם ברורים לחלוטין. השדות שלא כוסו בשלג נראים במצב טוב מאוד, נכון לסיור שדות שנערך בשבוע שעבר. 53% מיבול חיטת החורף במצב טוב עד מצוין בשלב זה, יריד קלה מהשבוע שעבר. 54% מחיטת האביב כבר נזרעה, לעומת ממוצע רב-שנתי של 60% בשלב זה. עד התבהר מצב החיטה, בעוד כחודש, ימשיך השוק לנוע בתנודתיות שבין המלאי הגדול לפרמיית מזג האוויר. גם בחיטה מהמרים הספקולנטים בשורט גדול של למעלה מ-100 אלף חוזים. התנועה החדה בשבוע שעבר "ניקתה" כרבע מפוזיציות השורט שלהם, כך שברור שכל ידיעה שוורית עשויה ליצור תנועות מהסוג הזה.

 

הסויה נסחרת הבוקר ב-976 סנט לבושל לחוזי יולי. כוספת סויה הוסיפה כ-4 דולר לרמת 318.5 דולר לטון והשמן קרוב ל-33 סנט לפאונד. הסויה, שסיימה גם את חודש אפריל ללא שינוי במחיר, מוסיפה למעשה כ-2% לערכה מתחילת החודש. רוב האנליסטים העריכו ירידה במחיר הסויה לאור העובדה ששטחי הגידול בארה"ב יהיו בשיא כל הזמנים והיבול שנקצר מדרום אמריקה ומגיע לשווקים בימים אלו, גם הוא בשיא כל הזמנים. השוק ממשיך להתרכז בביקושים הגבוהים, וכמו בתירס והחיטה, מתמקד בשינויי מזג האוויר ופרמיית הסיכון ששינויים אלה מגלמים בדרך כלל בתקופה זו של השנה. 17% מכמות הזריעה המתכוננת לסויה כבר מאחורינו, לעומת ממוצע רב-שנתי של 21% בשלב זה. שמן הסויה זינק בחדות על רקע האשמות של ארה"ב כלפי אינדונזיה וארגנטינה שהן מורידות מחיר, תוך כדי מניפולציות ואיום מצד ארה"ב למיסוי היבוא. מזג האוויר אמור להיות נוח להתקדמות הזריעה השבוע. בברזיל החקלאים המקומיים עצרו מכירות בניסיון להעלות את המחיר. הספקולנטים, כמו בתירס והחיטה, מהמרים על ירידות גם בסויה.

 

לסיכום, הדו"ח היום יכתיב את הטון להמשך השבוע, כאשר פוזיציית השורט של הספקולנטים עשויה להיות בעוכריהם במקרה של מלאים נמוכים מהצפוי. ללא קשר לדו"ח, מזג האוויר ימשיך להיות במוקד ויגרום לתזזיתיות בהמשך האביב ולתוך הקיץ.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד