ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

שוק הגרעינים - עדכון קצר

30/04/2017

שבוע המסחר האחרון של אפריל הסתיים ביום שישי במגמה מעורבת, במסחר שקט באופן יחסי, בניגוד לשאר השבוע, שלווה בתנודתיות רבה. חודש אפריל בכללותו אופיין בתנודתיות רבה, על רקע היבול הגדול מדרום אמריקה, כוונות הזריעה בארה"ב, שהצביעו על גידול משמעותי בשטחי הזריעה של הסויה על חשבון התירס, כמו גם על שטחי הזריעה הקטנים ביותר לחיטה מזה 108 שנים. מזג האוויר החל קצת לתעתע ונתוני היצוא היו בסה"כ טובים. הספקולנטים מסיימים את חודש אפריל בפוזיציית שיא של שורט (הימור על ירידות) על מחירי הגרעינים.

 

אחרי הירידה החדה במהלך מרץ, ירד מחיר הנפט ב-2.5% נוספים באפריל והתייצב על איזור 50 דולר לחבית. חברי אופ"ק צפויים להכריז על המשך התוכנית לצמצום התפוקה. מדדי המניות המובילים בארה"ב ממשיכים את המומנטום החיובי מאז בחירת טראמפ, כאשר מדד הנסדא"ק מצוי בשיא כל הזמנים. הדולר נחלש ב-1.3% במהלך אפריל אל מול סל המטבעות העיקרי, לרמה של לפני בחירת טראמפ, על רקע ספקולציות שונות בדבר קצב העלאת הריבית בארה"ב והצמיחה המאכזבת בשלב זה, של 0.7% בלבד (אם כי היסטורית, הרבעון הראשון הוא החלש ביותר).

 

התירס סיים את השבוע שעבר בעלייה של 2.75 סנט לבושל לרמה של 366.5 בחוזי יולי. השוק החל את השבוע שעבר במגמה שורית ועשה רושם שיתקן את הירידות החדות של 14 סנט מהשבוע הקודם, אך המומנטום נעצר בשלב ראשון, על רקע שמועות על ביטול קרוב של הסכמי הסחר בצפון אמריקה (NAFTA), דבר שעשוי לפגוע בעיקר בחקלאים האמריקאים. תחזית לגשמים והצפות באזורי הגידול, שהיתה אמורה לעכב את זריעת התירס, התחלפה אף היא, וחלון של מספר ימים יבשים איפשר לחקלאים להתקדם בזריעה, כאשר בדו"ח התקדמות הזריעה, שיתפרסם מחר, צפויה הזריעה לעמוד על 30% מהמתוכנן, בהתאם לממוצע הרב-שנתי. החודשיים הקרובים יאופיינו בתנודתיות רבה ומזג האוויר עשוי לשנות את התמונה מהקצה לקצה, בעיקר לאור העובדה שהספקולנטים נמצאים בפוזיציית שורט שיא של קרוב ל-200 אלף חוזים. בסיכום חודשי איבדו מחירי התירס כ-6 סנט או כ-1.7%.

 

החיטה עלתה בחדות בשבוע שעבר, ולמעשה, מחקה כמעט את הירידות החדות מהשבוע לפני כן. בסיכום שבועי הוסיפה חיטת קנזס כ-22 סנט לערכה לרמת 437.25 סנט בחוזי יולי. חיטה רכה (שיקגו) הוסיפה כ-10 סנט לערכה ונסגרה ב-432.25 סנט לבושל. (הפרמיה האופיינית של חיטה קשה על חיטה רכה חזרה לשוק). השבוע החל דווקא בבחינת רמת ה-400 סנט לבושל בקנזס, רמת מחירים אותה לא ראינו מזה חמישה חודשים, אך טמפרטורות של מינוס חמש מעלות באזורי גידול החיטה שינו את התמונה ונתנו את האות לשינוי מגמה. מוקדם לקבוע אם שינוי המגמה אכן בתוקף ולא מדובר בתיקון טכני. הסוחרים ימשיכו לעקוב אחרי התפתחות מזג האוויר בשבוע הקרוב (עדיין טמפרטורות מתחת לאפס בימים הקרובים). הספקולנטים עדיין מחזיקים פוזיציית שורט בשיא בחיטה, כאשר בדילול אופציות מגיעים לכ-200 אלף חוזים! הנתון הזה כשלעצמו צריך ליצור מומנטום חיובי לחיטה עם פתיחת המסחר. החיטה סיימה את חודש אפריל בעלייה של 4 סנט, כ-1%. חיטה רכה איבדה כ-2% מערכה בסיכום חודשי.

 

הסויה עברה שבוע "שקט" באופן יחסי, כאשר מחיר הפולים נסגר ללא שינוי ב-956 סנט לבושל לחוזי יולי. כוספת הסויה הוסיפה כ-4 דולר לרמת 315.8 דולר לטון, והשמן איבד כ-0.4 סנט ל-31.7 סנט לפאונד. הסויה סיימה גם את חודש אפריל ללא שינוי, נתון מרשים כשלעצמו, בהתחשב בעובדה ששטחי הגידול בארה"ב יהיו בשיא כל הזמנים והיבול שנקצר מדרום אמריקה ומגיע לשווקים בימים אלו, גם הוא בשיא כל הזמנים. השוק מתרכז בביקושים ומתחיל לקחת בחשבון את שינויי מזג האוויר ופרמיית הסיכון ששינויים אלה מגלמים בדרך כלל בתקופה זו של השנה. מחיר כוספת סויה עלה בכ-1% במהלך אפריל, כאשר מחיר השמן ירד ב-1%. הספקולנטים, כמו בשאר הגרעינים, בפוזיציית שורט על מחירי הפולים והשמן ופוזיציית לונג קטנה על כוספה.

 

לסיכום, עם סיום חודש אפריל, המלאים של הגרעינים ממשיכים להיות גבוהים. הספקולנטים ממשיכים בהימור אגרסיבי על ירידת מחירים, דבר שעשוי להיות בעוכריהם, שכן מאי ויוני הם חודשים בהם בד"כ מוסיפים הגרעינים פרמיית סיכון של מזג אוויר. נתוני היצוא ומזג האוויר יהיו, כאמור, במוקד בשבועות הקרובים.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד