ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

שוק הגרעינים - עדכון קצר

24/04/2017

מחירי הגרעינים ירדו בחדות בשבוע שעבר, על רקע שיפור במזג האוויר בארה"ב ומלאים עולמיים גדולים. ביום שישי התייצבו מחירי הגרעינים ועלו קלות, על רקע פקיעת האופציות לחודש מאי ומימוש רווחים לפני סופ"ש ארוך.

 

שבוע המסחר האחרון של אפריל ייפתח היום, ככל הנראה, במומנטום חיובי, על רקע תוצאות הבחירות בצרפת וחשש לעיכוב בזריעה בארה"ב. כמו כן, הספקולנטים מחזיקים פוזיציית שורט גדולה על מחירי הגרעינים, דבר שהסב להם בעבר הפסדים כבדים בתקופה זו של השנה, בה הרעה בתנאי מזג האוויר עשויה לייצר תנועה חדה מעלה.

 

הנפט איבד כ-7% מערכו בשבוע שעבר, אך מצליח להתייצב באיזור 50 דולר לחבית. בבחירות בצרפת אתמול, עלו מרין לה פן ועמנואל מאקרון לסיבוב השני בתוצאה די צמודה, אך הסקרים מנבאים ניצחון מוחץ למאקרון בסיבוב השני ב-7 במאי (מוביל ב-30%). היורו זינק בחדות אל מול הדולר לאחר היוודע התוצאות, לשיא של חמישה חודשים. כמו כן, החוזים העתידיים על מדדי המניות מצביעים על פתיחה ירוקה במיוחד בשווקים.

 

התירס סיים את השבוע שעבר בירידה של 14 סנט, לרמת 357 סנט לבושל, לאור הגידול במלאי העולמי. מזג אוויר גשום באזורי הגידול בארה"ב עשוי לעכב את הזריעה, שכבר נמצאת מאחורי הממוצע הרב-שנתי לתקופה זו. בארגנטינה קרוב ל-23% מהתירס כבר נקצר, כשההערכה מדברת על 37 מיליון טון. הספקולנטים בפוזיציית שורט גדולה של למעלה מ-60 אלף חוזים ואופציות (הימור על ירידת מחיר). השוק מוצא תמיכה באזור של 355 סנט לבושל, אך גם לא מצליח לעלות מעל 381 סנט. התירס עדיין במגמת דשדוש וצריך אירוע מזג אוויר משמעותי כדי לדחוף אותו שוב לרמות הגבוהות של אמצע פברואר.

 

החיטה סבלה מירידות חדות בשבוע שעבר. חיטת קנזס איבדה כ-22.5 סנט לבושל בשבוע שעבר ונסגרה ב-404.5 סנט לבושל, 13 סנט מתחת למחירה בתחילת השנה. חיטת שיקגו ירדה ב-24.75 סנט, לרמת 405 סנט לבושל, ולמעשה, שתיהן נסחרות כמעט במחיר זהה, מחיר סגירה שבועי שמהווה שפל ל-2017. החקלאים האמריקאים, שיתחילו לקצור בסוף מאי - תחילת יוני, מקווים לתיקון משמעותי במחיר, שכן מדובר בשפל רב-שנתי לתקופה זו, שהוא מתחת לעלות הייצור שלהם. הספקולנטים בפוזיציה שקרובה לשיא כל הזמנים בשורט על חיטה. דיווחים על שטחי זריעה קטנים יותר בקנדה ואוסטרליה לא הצליחו לתמוך במחיר. כל עדכון או שינוי במזג האוויר יכול לייצר קפיצה חדה בשלב זה, לאור פוזיציית הספקולנטים. דו"ח איכויות יתפרסם אחרי שעות המסחר.

 

הסויה סיימה את השבוע שעבר בירידה של 4 סנט, לרמת 951 סנט לבושל, כאשר כוספת הסויה איבדה כ-8 דולר, לרמת 309.6 דולר לטון, והשמן עלה ב-0.75 ונסחר קרוב ל-32 סנט לפאונד. ההערכות לגבי היבול בברזיל מסתכמות ב-110 מיליון טון (לעומת 111 בדו"ח USDA האחרון). הקציר בברזיל עומד על כ-16% מעל הממוצע הרב-שנתי. בארגנטינה שובתים העובדים בנמלים ודורשים העלאה של כ-40% בשכר. הספקולנטים מהמרים על ירידות בפולי סויה ושמן ועליות במחירי הכוספה.

 

לסיכום, עם סיום חודש אפריל, המלאים ממשיכים להיות גבוהים וללא אירוע מזג אוויר משמעותי, השוק צפוי להיסחר סביב הרמות בהן הוא מצוי היום. לאחר הירידות החדות, השוק מצוי (שוב) במצב "מכירת יתר", כך שייתכן שכבר בימים הקרובים ולקראת יום שישי (סוף החודש) נראה תיקון מחירים טכני כלפי מעלה. מאי ויוני הם חודשים בהם בדרך כלל מוסיפים הגרעינים פרמיית סיכון של מזג אוויר, לכן לא ממש ברור מדוע לקחו הספקולנטים פוזיציה כה אגריסיבית בשורט, שעשויה לעלות להם ביוקר בהמשך. מזג האוויר צפוי להיות גשום בשבוע הקרוב (שוב עיכובים בזריעת התירס).

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד