ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

שוק הגרעינים - עדכון קצר

8/11/2016

השבוע שעבר היה שבוע מעורב בשוק הגרעינים. התירס והסויה ירדו והחיטה שמרה על יציבות. רוב השווקים התנהלו בעצבנות, בעיקר לאור התנודתיות בסקרים וחוסר הוודאות לכאורה לגבי זהות הנשיא האמריקאי הבא. ככל שהסקרים נטו לטראמפ, כך הגיבו השווקים בירידות חדות יותר. אין ספק את מי השווקים הפיננסיים מעדיפים כנשיא.

 

היום הולכים אזרחי ארה"ב לבחור נשיא חדש, כאשר אותו ראשFBI  שטלטל את מערכת הבחירות כשהצהיר על כוונה לפתוח מחדש את "תיק האימיילים" של הילארי קלינטון, נותן לה במהלך הלילה רוח גבית, כאשר הוא מצהיר שאין ממצאים חדשים שמצריכים העמדה לדין. השווקים הפיננסיים מגיבים בחיוב להודעה זו והחוזים העתידיים על מדדי המניות בארה"ב מצביעים על פתיחה חזקה של למעלה מ-1.5% במדדים המרכזיים ומסמנים כבר את קלינטון כנשיאה הבאה. במידה וטראמפ ייבחר צפויה טלטלה רצינית בשווקים. תוצאות אמת ראשונות יתפרסמו לפנות בוקר של יום רביעי בישראל. הנפט, שהגיע כבר למחיר של 52 דולר לחבית באוקטובר, צנח בחדות בשבוע שעבר כחלק מהמגמה השלילית הכוללת וכבר נגע קרוב ל-43 דולר לחבית. הבוקר שוב חוזר מחירו לאזור ה-45 דולר לחבית. נתוני התעסוקה בארה"ב פורסמו ביום שישי והיו מעט מתחת לציפיות. הדולר בשפל של ארבעה שבועות מול סל המטבעות העולמי.

 

ביום רביעי ב-19:00 שעון ישראל יפרסם משרד החקלאות האמריקאי את דו"ח ההיצע והביקוש החודשי ומלאים עולמיים. שחקנים רבים בתעשיית הגרעינים העולמית יתכנסו בג'נבה לטובת הכנס השנתי של התעשייה.     

 

התירס סיים את השבוע שעבר בירידה של כ-6.25 סנט, לרמת 348.25 סנט לבושל. הדעות חלוקות לגבי הדו"ח ביום רביעי, חלק מהאנליסטים טוענים שהיבול הסופי גדול יותר מדו"ח קודם וחלק חושבים ההיפך. בכל אופן, מדובר ביבול גדול מאוד, שעל אף עיכובים בקציר, מהווה בעיה לחקלאים מבחינת אחסון, דבר שעשוי להפעיל לחץ על המחירים בטווח הקצר. אין ספק שהדו"ח, שיתחבר לתוצאות הבחירות, יגרום לתנודתיות רבה, כאשר החלק העליון של טווח המסחר הוא באזור 360 סנט לבושל והתמיכה באזור 335. הספקולנטים חוזרים לפוזציית לונג (הימור על עליות) של כ-11 אלף חוזים.

 

החיטה סגרה את השבוע שעבר, שהיה תנודתי עבורה, בעלייה קלה של רבע סנט לרמת 411.50 סנט לבושל. חיטת שיקגו עלתה בכ-6 סנט מערכה לרמת 414.25 סנט לבושל. היובש באזורי הגידול בארה"ב קיבל הקלה מסוימת בשבוע שעבר, אך עדיין הגשמים מתחת לממוצע לעונה. בעיות בקנדה, חשש ליבול האוסטרלי ובעיות איכות עדיין לא מתורגמות למחירים בבורסה. נתוני היצוא טובים בסך הכל, כשמחיר החיטה האמריקאית כבר תואם לתחרות. איכות החיטה ברמת טוב עד מצוין קיבלה עדכון כלפי מטה בשבוע שעבר, בעיקר חיטה קשה (אם כי זה שלב מוקדם מאוד). הספקולנטים צמצמו מעט את פוזיציית השורט שלהם אבל עדיין עומדים על כ- 80 אלף חוזים, בהימור על ירידות. הדו"ח ייתן תמונת מצב מעודכנת על המלאי העולמי, שלא צפוי להשתנות בהרבה.  

 

הסויה ירדה בחדות בתחילת השבוע שעבר, אך התייצבה מעט לקראת סופו. הסויה ירדה ב-10 סנט ל-990.75  סנט לבושל. כוספת הסויה סיימה בירידה של 8.5 דולר לרמת 309 דולר לטון, לאחר שבסוף אוקטובר כבר התקרבה לרמת 330 דולר לטון (שיא של חודשיים), על רקע דיווחים על בעיות מזג אוויר בדרום אמריקה והתחזקות של הריאל. שמן הסויה נחלש ב-0.7 סנט לרמת 34.7 סנט לפאונד. הקציר קרוה מאוד לסיומו, עם איכויות טובות מאוד. נתוני היצוא ממשיכים להרשים. הספקולנטים הגדילו פוזיציית לונג בסויה לקראת הדו"ח, למעל 100 אלף חוזים בפולים ו-178 אלף חוזים בשמן סויה. הדו"ח עשוי להצביע על יבול גדול מהערכה קודמת בארה"ב, אך הספקולנטים, ככל הנראה, מתמחרים בעיות ביבול החדש של דרום אמריקה.  

 

לסיכום, פתיחה שלילית לחודש נובמבר בגרעינים ובסחורות בכלל, בעיקר לאור חוסר הוודאות הכללית בשווקים. בסיומו של השבוע הקרוב נדע תשובות לגבי זהות הנשיא/ה הבא/ה של ארה"ב. (אם תוצאות הבחירות יהיו קרובות וילכו לערעור משפטי אזי צפוי עוד סבב של תנודתיות). ודו"ח ה-USDA  האחד לפני האחרון לשנה זו ייתן תמונה די ברורה על גודל היבול בארה"ב והערכות הביקושים.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד