ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

שוק הגרעינים - עדכון קצר

1/11/2016

אתמול הסתיים חודש אוקטובר, שהיה חיובי בשוק הגרעינים. התירס והסויה הוסיפו כ-5% לערכם באוקטובר ואילו החיטה עלתה בכ-3%. הקציר של התירס והסויה בארה"ב נכנס לישורת האחרונה והזריעה בדרום אמריקה בעיצומה.

 

בגזרת המאקרו, הדולר בשיא של שישה חודשים מול סל המטבעות העולמי, על רקע הציפייה הגוברת להעלאת ריבית בארה"ב בדצמבר ופתיחת פער ריביות בהמשך מול הכלכלות המובילות. התמ"ג האמריקאי ברבעון השלישי היה גבוה מהציפיות והצביע על קצב צמיחה של 2.9% (לעומת ההערכות של 2.6%). הנפט זינק במהלך אוקטובר לרמת 52 דולר לחבית (כפול ממחירו בפברואר), על רקע החלטה צפויה של אופ"ק לצמצם תפוקה לראשונה מזה שמונה שנים. עם זאת, גמגום של רוסיה בעניין שיתוף הפעולה עם אופ"ק וספקות לגבי הסכמה של האיראנים הורידו את מחירי הנפט בשליש האחרון של החודש בקרוב ל-10%. חבית מסוג WTI  סגרה קצת מתחת ל-47 דולר לחבית, וחבית מסוג ברנט סגרה ב-48.30 דולר. מחיר האתנול זינק בלמעלה מ-11% בארה"ב (שילוב של עליית המחירים בנפט ובתירס).

 

בעוד שבוע מהיום אזרחי המעצמה הגדולה בעולם ילכו להצביע, כאשר הסקרים מצביעים על קרב צמוד. העצבנות בשווקים ניכרה ביום שישי בשעה שב-BI  החליטו על פתיחה מחודשת של החקירה נגד קלינטון , דבר שתפס כותרות על חשבון ההטרדות המיניות של טראמפ. השווקים הגיבו בעצבנות, הדולר נחלש מעט ומדדי המניות ירדו ויש הטוענים שאם טראמפ ייבחר, השווקים יגיבו בירידות חדות.

 

מעבר לתגובה רגעית של השווקים, אין ספק שלבחירות בארה"ב תהיה השפעה על הכלכלה האמריקאית והעולמית בהמשך הדרך, בין השאר, על שער הדולר, דבר שעשוי להשפיע גם על מחירי הסחורות בהמשך. ביום רביעי הבא, יום לאחר הבחירות, יפרסם משרד החקלאות האמריקאי את דו"ח ההיצע והביקוש החודשי, כך שהחלק הראשון של החודש יהיה בהחלט מעניין.    

 

התירס סיים את השבוע שעבר בעלייה של כ-.5 סנט לרמת 355 סנט לבושל, קרוב לחלק העליון של טווח המסחר. ה-USDA  דיווח אתמול על השלמה של 75% מקציר התירס (לעומת 82% בשנה שעברה). היצוא מארה"ב ממשיך להיות בקצב גבוה וטוב מההערכות המוקדמות. הספקולנטים בפוזיציה ניטרלית בתירס, לאחר שכיסו פוזיציית שורט גדולה במהלך אוקטובר. הסוחרים יעבירו את הפוקוס מהיבול הגדול בארה"ב ליבול החדש הצפוי בדרום אמריקה, שסבל מעיכובים קלים בזריעה.  

 

החיטה סגרה את השבוע שעבר בירידות של למעלה מ-10 סנט בקנזס לרמת 411.25 סנט לבושל. חיטת שיקגו איבדה כ-6 סנט מערכה לרמת 408.5 סנט לבושל ושוב צמצמה את הפער מקנזס. החיטה ירדה בשבוע שעבר חרף ידיעות שהיו אמורות לתמוך בשוק כמו יובש באזורי הגידול בארה"ב, בעיות בקנדה, חשש ליבול האוסטרלי ועוד. נתוני היצוא טובים בסך הכל, כשמחיר החיטה האמריקאית כבר תואם לתחרות. ההודים מייבאים חיטה לראשונה מזה שנים רבות. במקביל, המצרים מדווחים על רמת כיבוי בחיטה שמספקת אותם לחמישה החודשים הקרובים. 87% מזריעת חיטת החורף כבר הושלמה, דבר התואם את הקצב הרב-שנתי. איכות החיטה ברמת טוב עד מצוין קיבלה עדכון כלפי מטה בשבוע שעבר, בעיקר חיטה קשה (אם כי זה שלב מוקדם מאוד). הספקולנטים הגדילו מחדש את פוזיציית השורט שלהם (הימור על ירידות) בשבוע שעבר לרמה של מעל 90 אלף חוזים.      

 

הסויה עשתה תיקון מרשים במחצית השנייה של החודש, כאשר הוסיפה בשבוע שעבר 18 סנט לערכה לרמת 1001.25 סנט לבושל. כוספת סויה סיימה בעלייה של 11 דולר לרמת 317.5 דולר לטון, לאחר שביום חמישי כבר התקרבה לרמת 330 דולר לטון (שיא של חודשיים), על רקע דיווחים על בעיות מזג אוויר בדרום אמריקה והתחזקות של הריאל. שמן הסויה התחזק ב-0.3 סנט לרמת 35.4 סנט לפאונד. קציר הסויה עומד על 87% והאיכויות טובות מאוד. נתוני היצוא ממשיכים להרשים. הספקולנטים ממשיכים להחזיק פוזיציית לונג גדולה בסויה, של כ-85 אלף חוזים וכמות כפולה בשמן סויה. כמשסתכלים על נתוני התמ"ג האמריקאי מעניין מאוד לראות שגידול היצוא בסויה, של 38 מיליארד דולר (ארה"ב מוכרת הרבה יותר סויה מאייפון 7), אחראי לכ-0.9% מהגידול בתמ"ג, וככל הנראה, יהיה בעל משקל גדול יותר בהמשך.

 

לסיכום, התאוששות מחירי הגרעינים באוקטובר נובעת, בין השאר, מעדכון יבולים ומלאים כלפי מטה, אם כי עדיין מדובר ביבול שיא בתירס והסויה, בעיות איכות בחיטה, וחקלאים עקשנים שסירבו למכור במחירים הנמוכים אל מול ביקושים חזקים. בשבוע הבא נקבל עדכון נוסף שיכתיב את הטון לישורת האחרונה של השנה, כאשר הפוקוס עובר מהמלאים והיבול הישן לביקושים והיבול הצפוי בדרום אמריקה.

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד