ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

שוק הגרעינים - עדכון קצר

25/10/2016

השבוע שעבר היה שבוע "שקט" יחסית בשוק הגרעינים (אולי התחשבו בנו בגלל החגים) והסתיים במגמה מעורבת. ביום שישי פקעו האופציות לחודש נובמבר ללא תנודות מיוחדות. לאחר שקבעו שפל רב-שנתי במהלך ספטמבר, התאוששו מחירי הגרעינים מתחילת אוקטובר. החיטה, התירס ושמן הסויה מוסיפים כ-5% לערכם מתחילת החודש והסויה מוסיפה כ-3%. שיבולת שועל, שנסחרה בשפל מחירים של עשור בספטמבר, זינקה מתחילת החודש בשיעור של 22%. האם מדובר בשינוי מגמה? קשה עדיין לקבוע.

 

בגזרת המאקרו, הדולר מזנק לשיא של שישה חודשים מול סל המטבעות העולמי, על רקע הציפייה הגוברת להעלאת ריבית בארה"ב בדצמבר ופתיחת פער ריביות בהמשך מול הכלכלות המובילות. הנגיד האירופאי דראגי הצהיר בשבוע שעבר שמדיניות ההקלה הכמותית באירופה תימשך בטווח הנראה לעין, ובמקביל, קשיים להגיע להבנות בנושא הברקזיט משכו את מטבע היורו לשפל של 8 חודשים מול הדולר וביססו את השטרלינג בשפל של 31 שנה מול הדולר. הסינים מציגים נתוני צמיחה גבוהים מהערכות מוקדמות (שוב מתקרבים ל-7%) ויש המטילים ספק במספרים, אך המשבר בפברואר הספיק להישכח. חבית נפט סוגרת את השבוע קרוב למחיר השיא לשנה זו, 50.85 דולר, כאשר חבית מסוג ברנט נסגרה ב-51.78 דולר, וזאת על רקע דיונים בין חברות אופ"ק על צמצום תפוקה לראשונה מזה 8 שנים. עד הפגישה של חברי אופ"ק ב-30 לנובמבר בוינה מחירי הנפט צפויים לשמור על רמתם הגבוהה, אם כי צפויות בדרך הצהרות שונות וספקולציות לגבי ההחלטה הסופית, כך שהמסחר יהיה תנודתי.

 

התירס סיים את השבוע שעבר בירידה של כ-2 סנט לרמת 352.5 סנט לבושל, לאחר שבתחילת השבוע נגע ברמת ה-360 סנט לבושל, רמה אותה לא ראינו מסוף יוני. ה-USDA הקטין בדו"ח שפרסם לפני 10 ימים את הערכתו ליבול להאקר ל-173.4 בושלים. רבים מעריכים שהנתון הסופי יהיה נמוך יותר. (בתחילת הקיץ דובר על למעלה מ-175.2). נתוני היצוא היו טובים מההערכות המוקדמות. מבחינת התקדמות הקציר, 46% מיבול התירס כבר נקצר , מדובר בפיגור קל לעומת הממוצע הרב-שנתי לאור גשמים שעיכבו את הקציר. הספקולנטים חתכו את פוזיציית השורט שלהם לחלוטין, כך שבשילוב חוזים ואופציות הם אפילו בלונג קטן (לפני ארבעה שבועות עמדו על 130 אלף חוזים הימור על ירידות).

 

החיטה נסחרה בשבוע שעבר בטווח מסחר צר יחסית. שהמוטיב המרכזי היה מסחר בספרייד (בפער) בין חיטת שיקגו לקנזס, כאשר חיטת שיקגו איבדה כ-6.5 סנט בסיכום שבועי לרמת 414.5 סנט לבושל וחיטת קנזס הוסיפה כ-4 סנט לערכה, לרמת 421.5 סנט לבושל, לאחר שכבר התקרבה לרמת 430 סנט לבושל במהלך השבוע, רמה אותה לא ראינו מזה שלושה חודשים. מצד אחד, מלאי שיא בחיטה, מצד שני, דיבורים רבים על בעיית איכות ותמיכה ממחירי התירס. 72% מזריעת חיטת החורף המתוכננת כבר הושלמה. מדובר בפיגור קל לתקופה זו לעומת הממוצע הרב-שנתי. החיטה מצויה בנקודת תמיכה חשובה מבחינת טכנית שבמידה ותחזיק בשבועות הקרובים היעד יהיה 440 עד 450 סנט לבושל לקראת פקיעת חוזי דצמבר. הספקולנטים חתכו ביותר משליש את פוזיציות השורט שלהם בשבוע שעבר ועומדים כעט על קצת יותר מ-60 אלף חוזים בשורט (רמה הנמוכה ביותר מזה חמישה חודשים).

 

הסויה הובילה את קומפלקס הגרעינים בשבוע שעבר, עם עלייה של 20 סנט בפולים לרמת 983 סנט לבושל, עלייה של 6 דולר בכוספה לרמת 306.5 דולר לטון והשמן, שהוסיף 0.74 סנט ל-35.12 סנט (הרמה הגבוהה ביותר השנה). השמן מקבל תמיכה מ-150 אלף חוזים של ספקולנטים ומחירי שמן הדקל. נתוני היצוא ממשיכים להיות טובים, כאשר אנליסטים בבנקים מרכזיים צופים גידול נוסף בביקושים ותמיכה במחירי הסויה במקביל, ההערכה ליבול הטוב ביותר מבחינת גודל ואיכות צפוי להסתיים בעוד כחודש בארה"ב.

 

לסיכום, התאוששות מחירי הגרעינים נובעת, בין השאר, מעדכון יבולים ומלאים כלפי מטה. אם כי עדיין מדובר ביבול שיא בתירס והסויה, מבעיות איכות בחיטה, ומחקלאים עקשנים שמסרבים כרגע למכור במחירים הנמוכים אל מול ביקושים חזקים. מוקדם עדיין לקבוע אם מדובר בהיפוך מגמה שכן הגרעינים, למעט מוצרי הסויה, עדיין בירידה מתחילת השנה, בהובלת התירס, שאיבד כ-8% מערכו, והחיטה, שאיבדה כ-19% מערכה. מחירי הנפט העולים מספקים תמיכה לתירס והסויה (האתנול והביו-דיזל), ומנגד, המשך התחזקות הדולר עשוי להעיב על קומפלקס הסחורות כולו (ארה"ב פחות תחרותית ביצוא עם דולר חזק, מה שבדרך כלל יוצר לחץ כלפי מטה על מחירי הסחורות). כמובן שגם לבחירות בארה"ב בעוד שבועיים וחצי תהיה השפעה על המשך כיוונו של הדולר.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד