ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר
שוק הגרעינים לאן? סקירת שוק ספטמבר 2010
20/09/2010

מאת עדי פנחס

שוק ההון העולמי לא מפסיק לספק כותרות. בניגוד לציפיות חודש ספטמבר התחיל בעליות חדות בבורסות העולם, בעיקר בארה"ב, אף על פי שהסטטיסטיקה מראה שחודש ספטמבר הוא בד"כ שלילי. למרות שהריביות בכל העולם נמצאות בשפל היסטורי החלו השבוע להישמע קולות ראשוניים בנוגע לאינפלציה ע"י מספר כלכלנים. מחירי הזהב, שנסקו לשיא היסטורי של 1,280 דולר לאונקיה, וההתערבות החריגה של הבנק המרכזי של יפן במסחר במט"ח, הוסיפו שמן למדורת האינפלציה העתידית. כאמור, מחיר הזהב משמש מדד לאינפלציה עתידית והנגיד היפני, שעשה מעשה סטנלי פישר וחיזק את הדולר באופן מלאכותי, הגביר את החשש שבנקים נוספים בעולם יעשו מעשה דומה ושהיחלשות הדולר היא למעשה בלתי נמנעת. לחץ אינפלציוני משמעותו מחירי חומרי גלם גבוהים וההערכה היא שזוהי רק תחילתה של מגמה.

שווקי הסחורות, בעיקר הסחורות החקלאיות, ממשיכים לשבור שיאים. בשעה שעם ישראל ישב לאכול ארוחה מפסקת נסק מחיר התירס למחירו הגבוה ביותר השנה, ברמת 517 סנט לבושל, לאחר שבתחילת יוני נסחר בשפל של  330 סנט לבושל (עלייה של55%). מחירי החיטה והסויה נסחרים ברמתם הגבוהה ביותר מאז 2008 טרם המשבר הכלכלי. ההשפעה הישירה היא על מחירי עמילנים, קמח, שמנים, תערובות, בשר וחלב (רשימה חלקית).

מספר שאלות מטרידות את כל מי שעוסק בגרעינים: מה הסיבות לעליות הקיצוניות? האם המגמה תימשך? עד מתי? האם אנו הולכים לקראת עוד 2008, שבה מחירי התירס נשקו ל-800 סנט לבושל ומחיר החיטה נסחרו קרוב ל-1,400סנט לבושל? מה ניתן לעשות במצב הזה ואיזה אסרטגיה לנקוט?

אנסה לענות על השאלות הנ"ל בקצרה, עם הבהרה שכל הנאמר הוא בגדר דעתי האישית. אתחיל מהסיבות שהובילו להיפוך מגמה כה קיצוני בסוף יוני ועד לכתיבת שורות אלו:

  1. תנאי שרב קשים ברוסיה, שהרסו את גידולי החיטה ואיסור על יצוא חיטה מרוסיה עד סוף השנה.
  2. דוחו"ת יבולים של משרד החקלאות האמריקאי הסתברו כאופטימיים מדי בנוגע ליבול התירס. המשמעות העיקרית היא שהיבול בפועל יהיה נמוך משמעותית מהתחזיות.
  3. דו"ח נוסף של משרד החקלאות האמריקאי מסוף יוני העריך ששטחי הגידול לתירס יצטמצמו משמעותית ב-2011 לטובת סויה, דבר שהגביר לחץ על מחירי התירס ויצר היפוך מגמה.
  4. הסיבות הנ"ל הובילו קרנות ספוקלטיות (באופן לא מפתיע) להגדיל השקעותיהן בסחורות חקלאיות, התיאבון לסיכון גבר אצל המשקיעים ונכון ליום שישי הקרנות מחזיקות בשיא של חוזים על תירס ואחזקות קרובות לשיא בסויה וחיטה.
  5. לאחרונה דווח על מחסור בגשמים בברזיל ובאוסטרליה, יובש בארגנטינה, שלג וקרה בקנדה, מזג אוויר מתעתע בדרום-מערב ארה"ב. כל אלו, בהמשך למצב במזרח אירופה, מוסיפים שמן למדורה ומספקים ראייה שוורית לאנליסטים.  
  6. איכות היבולים בארה"ב ממשיכה לאכזב.
  7. הדולר במגמת ירידה בעולם, דבר שמוביל, בד"כ, לעליית מחירי סחורות, שכן רובן מתומחרות בדולרים.

להערכתי השוק לא יגיע לרמות של 2008, לפחות לא בשנה הקרובה. המצב הכלכלי הגלובלי שונה, היבולים בארה"ב, אף על פי שרחוקים מלהרשים, עדיין נותנים מענה סביר למחסור העולמי. בניגוד ל-2008, שבה מלאי החיטה האמריקאית היה בשפל היסטורי, עונת הגידול של 2010 החלה עם המלאי הגבוה ביותר מזה עשור. מחירי הנפט נסקו בשנת 2008 לרמות של 150 דולר והזינוק במחירי התירס וסויה באותה השנה נגרם לא מעט בזכות עובדה זו. מחיר הנפט כיום עומד על כ-74 דולר -50% פחות מהשיא ב-2008).

לגבי המגמה, עושה רושם שהיא תימשך לתוך 2011 ואף מעבר לכך. בטווח קצר צפויה תנודתיות גבוהה, בשלב מאוחר יותר התייצבות מחירים וציפייה לקציר הבא או לכל פיסת מידע של "חדשות טובות." ההשתתפות המסיבית של הקרנות הספקולטיביות בשוק הגרעינים גרמה לא אחת ליציאה מסיבית שלהן כש"החדשות הטובות" הגיעו. להערכתי, המצב לא שונה הפעם ואנו צפויים לתיקונים אלימים כלפי מטה מפעם לפעם. לצרכני הגרעינים אני ממליץ לחכות לאותם תיקונים ולראות בהם הזדמנות קנייה למחזיקי מלאי ובכללם חקלאים. אני ממליץ להיערך לאותם תיקונים ע"י שימוש באסרטגיות הגנת מלאי, שכן המחירים הנוכחיים מאפשרים שולי רווח גבוהים לחקלאים או צרכנים שרכשו מבעוד מועד.  

בשבוע הבא אגיע לביקור בישראל עד למחצית אוקטובר, למרות הלו"ז הצפוף אשמח להיפגש עם מי שעדיין לא תיאם עימי פגישה ומעוניין לדון בנושא התכנון האסרטגי בהגנה על רכש או מלאי חומרי הגלם. רצוי לשלוח לי אימייל בהקדם: apinhas@visionfinancialmarkets.com

גמר חתימה טובה ומועדים לשמחה
עדי פנחס

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד