ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

המלצות לקראת מזרע חורף 2016-2015

22/10/2015

הסתיו כבר בעיצומו ובעוד זמן קצר נתחיל בזריעת גידולי החורף. לא רצוי להקדים את הזריעה מעבר למועדים המקובלים בכל אזור בארץ, בפרט אם מתפתח מזג אוויר חם, בדומה לחלק מהשנים האחרונות.

 

בכל השטחים, בין אם עובדו ומחכים לזריעה ובין אם נשארים באפס עיבוד, יש להמשיך ולשמור על הדברת העשבייה בשולי השטחים ובתוכם.

 

עשבייה שעלתה בעקבות גשמים מוקדמים מומלץ להשמיד בריסוס או קלטור. יש לעשות זאת עם קלטרת המצוידת בכפות אווז ורגליים מתאימות. אפשר לבצע זאת גם על ידי דיסקוס קל ומשדדה. בזריעות מוקדמות, חשוב לתת לשכבת הקרקע העליונה (6 ס"מ) להתייבש לפני המשך הזריעה. אחרת נקבל את התמונה המוכרת של נביטה והצצת הגידול בכתמים, בפסים ובפיזור בלתי אחיד בשדה, דבר שיקשה עלינו בהמשך הגידול (הדברת עשבייה ודישוני הראש). בזריעות מאוחרות, כאשר עומק ההרטבה מספיק לנביטה, הצצה והתבססות הגידול, מומלץ לקלטר ולזרוע מיד בקרקע לחה. בשטחים בהם הזרעים נמצאים בקרקע ספק לחה ספק יבשה, ניתן להעלות רטיבות בקרקע כלפי מעלה באמצעות מעבר עם מעגלת שיניים לאחר הזריעה. יש להקפיד על כיוון שיני המעגלה כך שלא תוציא החוצה זרעים. במידה וזרעים מצויים בקרקע יבשה לגמרי ו/או בעקבות הטרקטור – הצלחת הפעולה מוטלת בספק.

 

בזמן זריעת הגידולים השונים חשוב לאסוף ולשמור על תוויות שקי הזרעים למקרים של ברורים ותקלות שונות חו"ח! במקרה של מכסת זרעים לא תקינה (זרעים פגועים, זרעים זרים, או לכלוך) יש להפסיק מיד את השימוש במכסה זו ולהזמין את נציג חברת הזרעים או המשווק.

 

המשך הכתבה בקובץ המצורף למטה.

 

 


ירבוז פלמרי פורח. צילום איתן סלע

 

 

  לכתבה המלאה
הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד